امانوئل مکرون و چالش توهین به جهان اسلام

گاردین گزارش می‌دهد:

امانوئل مکرون و چالش توهین به جهان اسلام

امانوئل مکرون و چالش توهین به جهان اسلام
5 آبان 1399, 17:40 / کد خبر:741905
دولت فرانسه پس از اعلام حمایت رئیس جمهور این کشور از کاریکاتور‌های توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص)، از کشور‌های مختلف مخصوصا کشور‌های اسلامی درخواست کرده تا از اوج گیری تنش‌ها و مخصوصا تحریم کالا‌ها و خدمات فرانسوی دست بردارند و اجازه تشدید بحران را ندهند.
خشم و عصبانیت در جهان اسلام پس از آنکه رئیس جمهور فرانسه در جریان یک سخنرانی عمومی، از اقدام نادرست یک معلم فرانسوی در نمایش دادن کاریکاتور پیامبر اسلام (ص) حمایت کرد و آن را به اسم دفاع از آزادی بیان توجیه کرد، به اوج خود رسیده است.
به گزارش فرارو، نام معلم مذکور "ساموئل پتی" بوده که اندکی پس از اقدام خود، به قتل رسیده است. پس از آنکه امانوئل مکرون اعلام کرد که فرانسه بابت اقدام معلم فرانسوی، عذرخواهی نخواهد کرد و وی را محکوم نمی‌کند، شبکه‌های اجتماعیِ مخصوصا عرب زبان به آن واکنش نشان داده و مخالفت‌های گسترده‌ای را به طرق مختلف با این مساله ابراز کردند.
نگرانی‌ها در این رابطه تا به حدی بوده که وزارت خارجه فرانسه در موضع گیری خواسته تا درخواست‌ها مبنی بر تحریم کالا‌های فرانسوی و همچنین اعتراض بر علیه دولت فرانسه در کشور‌های مختلف جهان، هر چه سریع‌تر خاتمه یابند. دولت فرانسه تاکید کرده که تحریکات بین المللی علیه این کشور، به طور خاص توسط یک عده مسلمان افراطی (آنگونه که وزارت خارجه فرانسه مدعی شده) راهبری می‌شوند.
در این چهاچوب، وزارت خارجه فرانسه به طور خاص از بسیج کردن تمامی ظرفیت‌های خود جهت تعامل با شرکای این کشور در عرصه بین‌المللی و مقابله با خشونت‌ها و تحریکات بر علیه فرانسه و دولت این کشور خبر داده است.
یکشنبه گذشته و در جریان اعتراضات در ترکیه در واکنش به اقدام رئیس جمهور فرانسه در حمایت از فرد هتاک به پیامبر اسلام، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که سلامت روانی امانوئل مکرون بایستی هر چه سریع‌تر مورد آزمایش قرار گیرد. رجب طیب اردوغان به طور خاص گفته است که تاریخ ترکیه سرشار از مخالفت با دیکتاتوری و تعصب گرایی است و آنکارا در برابر رفتار نادرست رئیس جمهور فرانسه، کوتاه نخواهد آمد.
تاکنون دولت‌های ترکیه، ایران، اردن، و کویت، در زمره کشور‌های اسلامی بوده اند که به تندی اقدام اخیر علیه پیامبر اسلام و همچنین حمایت رئیس جمهور فرانسه از آن را محکوم کرده اند. به طور خاص، "جوزپ بورل" مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ترکیه و دیگر کشور‌های اسلامی درخواست کرده است تا هر چه سریع‌تر به تنش آفرینی‌ها با فرانسه خاتمه دهند و اجازه ندهند که دامنه بحران، گسترده‌تر شود.
رئیس جمهور فرانسه در موضع گیری، اقدام معلم فرانسوی را کاملا شجاعانه و در راستای ترویج ارزش‌های آزادی‌بیان و دموکراسی خطاب کرده بود. بسیاری از ناظران بر این باورند که این اقدام رئیس جمهور فرانسه، آن هم در کشوری که جمعیت مسلمان آن به شدت در حال افزایش است، کاملا تحریک آمیز است و می‌تواند تبعات بسیار وخیمی را هم از بُعد امنیت داخلی و هم وارد آمدن خسارات اقتصادی و سیاسی به این کشور، از خود برجا بگذارد.
سازمان همکاری‌های اسلامی نیز قویا با اقدام تحریک آمیز رئیس جمهور فرانسه مخالفت کرده و تاکید کرده است که روند مکرر و ادامه دارِ توهین به پیامبر اسلام (ص) در خاک فرانسه، باید هر چه سریع‌تر متوقف شود و فرانسه حق ندارد به نام دفاع از آزادی بیان، به ارزش‌ها و مقدسات مسلمین حمله کرده و به آن‌ها توهین کند.
اقدام تحریک آمیز معلم فرانسوی موجب شده تا پلیس ضد تروریسم فرانسه، از دستگیری شماری از دانش آموزان مدرسه‌ای که معلم مذکور در آن تدریس می‌کرده خبر دهد. برخی منابع اعلام کرده اند که این افراد قصد داشته‌اند تا در واکنش به اقدام فرد مذکور، دست به اقدامات تلافی جویانه و انتقامی بزند.
به طور کلی، آنچه در شرایط فعلی واضح است این نکته می‌باشد که فرانسه با اقدام رئیس جمهور خود در حمایت از یک اقدام هتاکه علیه پیامبر اسلام (ص)، عملا زمینه را برای ایجاد چالشی جدی برای این کشور در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، و فرهنگی (وجهه این کشور در عرصه بین المللی)، هموار ساخته است. امری که می‌تواند دولت مکرون را با چالش‌های جدی مواجه سازد و تا حد زیادی جایگاه و موقعیت آن را مخدوش سازد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹، شماره 3952 ؛ 15 آذر 1399
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین