ربیعی: رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش داشته است

جمهوری اسلامی آماده کمک برای حل مناقشه قره‌باغ است

ربیعی: رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش داشته است

ربیعی: رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش داشته است
8 مهر 1399, 13:26 / کد خبر:739192
سخنگوی دولت گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۶۱.۸۵ درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور نیز به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود.

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران اظهار داشت:امروز یادمان مولانا شاعر بزرگ پارسی، عشق و صلح و همبستگی است. مولانا هم انسان‌شناس بزرگی بود و هم درد و رنج جامعه و بشر را به خوبی می‌دانست. او معتقد بود که صبوری و تاب‌آوری از رموز موفقیت انسان است. از نگاه مولانا تاب‌آوری به معنای چشم بستن بر مشکلات و پذیرش کاستی‌ها نبود او معتقد بود که باید به‌جای هیجان‌های منفی و احساس یأس و نومیدی با صبوری و شناخت بحران‌ها و رنج‌ها با چشمانی باز به آینده نگریست.


وی افزود: او باور داشت که تلخ و شیرین زندگی بهم آمیخته است و و در هر کجای جهان که قدم بگذاری رنج و شادی را توأمان با هم خواهی یافت. مولانا امیدواری را مهمترین اکسیر و داروی عبور از بحران‌ها می‌دانست و باور داشت که برای گذر از شب‌های تاریک و سخت و رهایی انسان از رنج زندگی باید چراغ امید را هم در جان و ذهن آدمی و هم جامعه روشن و پرنور نگه داشت. و با دو بال امید و صبر می‌توان انسان و جامعه را به مقصود و مقصد رساند.
سخنگوی دولت درباره مسئله کرونا تصریح کرد: متأسفانه در خصوص کرونا شاهد کاهش رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بودیم. نسبت کاملا مستقیمی میان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و میزان مبتلایان وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساسیت داشت. رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به 61.85 درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور نیز به 58 درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف  مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود. بنابراین جلسه ستاد ملی کرونا اختیارات وسیع‌تری به استان‌ها برای اعمال محدود داد و بررسی قضایی با افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در دستورکار خود قرار داد.

ربیعی گفت: یکی از موضوعات هم‌پوشانی انفولانزا و کرونا بود. بررسی کشورهای در نیم کره جنوبی که فصل سرد را سپری کرده‌اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفولانزا خیلی کمتر بوده است.  تعطیلی‌های مراکز به علت و فاصله‌گذاری فیزیکی و رعایت پروتکل‌ها عامل کاهش آنفولانزا نسبت به سال قبل خواهد بود؛ به‌رغم این تاکنون 5.1 میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم‌های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده که براساس پرونده‌های موجود به طور رایگان توزیع خواهد شد.

وی بیان کرد: تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر به مراکز بهداشتی توزیع خواهد شد و  در مجموع 5.2 میلیون دوز به طور رایگان برای گروه یاد شده در نظر گرفته شده است. لازم به یادآوری است که سال گذشته 250 هزار دوز برای این امر واردات داشته‌ایم. به علاوه 14 میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد که با محاسبه نرخ با ارز 4200 هزار تومانی تحویل داروخانه‌ها برای جمعیت بالای 65 سال و گروه‌های هدف دیگر داده خواهد شد که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع می‌شود. درباره این گروه نیز سال گذشته 1 میلیون و 600 هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

سخنگوی دولت هم‌چنین در خصوص درگیری پیش آمده ما بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان تصریح کرد: ما با دقت و نگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم. منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی در زیر چتر وحدت‌بخشِ حوزه تمدنِ اسلامی-ایرانی، جغرافیای همزیستی وآشتی ادیان، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی و دینی گوناگون بوده اما از هنگامی که برجسته‌سازی استعماریِ اختلاف‌های هویتی عرصه را بر مشترکات قرونِ تمدنی تنگ کرد شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی و تبعیدهای دسته‌جمعی بوده‌ایم.

ربیعی ادامه داد: ما بر این باوریم که جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان با الهام و انرژی گرفتن از تاریخ و از عصر هم‌زیستی تمدنی در قرون پیشا-استعماری، و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می‌توانند راهی صلح‌آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند و جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است. مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت و به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها براین حق مشروع در چارچوب حقوق بین الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل تاکید کرده است.

وی افزود: ما همچنین بر این باوریم که اختلاف دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان راه حلِ صلح‌آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی‌سازی قطعنامه‌های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت‌آمیز حل کنند.

سخنگوی دولت درباره مصوبات اخیر دولت بیان کرد: یک تصمیم در جلسه دولت از مصوبات قابل توجه هست که به آن اشاره می‌کنیم  و آن موضوع بحث کالاهای باقی مانده در گمرک است. این موضوع در چند جلسه ستاد اقتصادی و دولت مطرح شده بود. وزیر محترم اقتصاد تدابیری اندیشیدن و تعداد زیادی از این کالاها از گمرک ترخیص شدند در ارتباط با کالاهایی که وارد گمرک شده ولی مجوز لازم از بانک مرکزی را دریافت ننموده بودند براساس تصمیم معاون اول محترم در سفر استان هرمزگان مقرر شد بیش از 5/3 میلیون کالایی که تا 5 مهرماه به طور اعتباری خریداری شده‌اند، بانک مرکزی اقدام به تامین ارز نموده و این کالاها از گمرک ترخیص شوند برخی از این کالاها نهاده‌های کشاورزی است و بخشی دیگر مواد اولیه کارخانجات و یا ماشین آلات خطوط تولیدی است. به تولیدگران وارد کننده و تجار توصیه می‌کنیم از این فرصت که با هماهنگی وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد  و بانک مرکزی به وجود آمده است استفاده و نسبت به تخلیه بار خود اقدام نمایند.

ربیعی هم‌چنین گفت: دیروز روز آتش نشانی بود که ضمن تبریک به همه آتش نشانان و آرزی سلامت و موفقیت برای آنان داریم. روز پجشنبه روز جهانی سالمندان است؛ تلاش در سال‌های گذشته دوران ورود به سالمندی همراه با سلامت افراد بوده بنابراین جبران خدمت کافی نبوده اما در مورد حقوق بازنشستگان و گسترش خدمات بیمه‌ای بخشی از تلاش ما در این دوران بوده است. امروز روز جهانی ناشنوانیان است و  میزان انسانی بودن هر جامعه‌ای به میزان توجهی است که به گروه‌های کم‌توان دارد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹، شماره 3922 ؛ 08 آبان 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین