روحانی: عزاداری امسال استثنایی و به‌یادماندنی بود/ عزاداری‌ها بهانه‌ای به دشمنان نداد

روحانی: عزاداری امسال استثنایی و به‌یادماندنی بود/ عزاداری‌ها بهانه‌ای به دشمنان نداد

روحانی: عزاداری امسال استثنایی و به‌یادماندنی بود/ عزاداری‌ها بهانه‌ای به دشمنان نداد
12 شهریور 1399, 11:17 / کد خبر:736070
رئیس جمهور گفت: عزاداران در استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری و دستورالعمل‌ها به خوبی عمل کردند و حتی در نذورات هم غالبا به صورت مواد خشک به مردم داده شد و عزاداری شکوهمند به یادماندنی در تاریخ ایران ثبت شد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: «احب الله من احب حسینا»، خداوند دوستار کسی است که حسین(ع) را دوست می‌دارد؛ از مردم عزیزمان برای برپایی محرم امسال که با ایثار، فداکاری و حضور فعال و توأم با حکمت و درایت انجام گرفت، تشکر می‌کنیم. مردم ما سلامت، دیانت، عقلانیت و درایت را در کنار هم قرار دادند.
وی افزود: عزاداری امسال شکوه خاص و ویژه‌ای داشت و از جهاتی استثنایی بود، علیرغم اینکه مردم به دلیل مراقبت‌ها نسبت به پروتکل‌های بهداشتی، به طور طبیعی محدودیت‌هایی داشتند ولی عزاداری‌ها از ابتکارات بسیار خوبی بهره‌مند شد. عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌گرفت و به کمک فضای مجازی برای اقوام و دوستان در سایر شهرها و حتی خارج از کشور مستقیم پخش می‌شد و مردم در این عزاداری سهیم و شریک بودند.
رئیس‌جمهور بیان کرد: رسم عزاداری در خانه‌ها که مقداری در سال‌های قبل کمرنگ شده بود، امسال پررنگ بود و بسیاری از مردم در خانه‌های خود عزاداری کردند و در اغلب مجالس در سراسر کشور، طبق آماری وزرای بهداشت و کشور حداقل 80 درصد مجالس و محافل در کشور پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کردند. عزاداران در استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری و دستورالعمل‌ها به خوبی عمل کردند و حتی در نذورات هم غالبا به صورت مواد خشک به مردم داده شد و عزاداری شکوهمند به یادماندنی در تاریخ ایران ثبت شد.
روحانی ادامه داد: از مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه‌ها، علما و مبلغان تشکر می‌کنم که با بیانات و عمل خود راه و مسیر عزاداریِ با حکمتِ امسال را نشان داده و ترویج کردند. هم‌چنین از ناظرین، بانیان و از همه گویندگان مذهبی، وعاظ، سخنرانان و مداحان پر شور که با ابتکار جدید مداحی خود را گاهی به کوچه و خیابان‌ها آوردند، تشکر می‌کنم.
وی تأکید کرد: عزاداری بهانه‌ای به دست دشمنان نداده و با همه اصول مذهبی، دینی، اخلاقی و بهداشتی به خوبی انجام گرفته است. هم‌چنین از صدا و سیما تشکر می‌کنم که تلاش خوبی در این زمینه انجام دادند تا مجالس منعکس شود و عزاداری را دیدگان و دل‌های مردم منتقل کردند و هم‌چنین از دست‌اندرکاران فضای مجازی و وزارت ارتباطات و همه فعالان این عرصه تشکر می‌کنم که کوشیدند تا مردم بتوانند از وسایل مختلف در عزای امام حسین(ع) سهیم باشند.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در پیشگاه پروردگار دعا می‌کنم که خداوند عزاداری امسال را با همه ویژگی‌ها و زحمات آن مقبول درگاه خود قرار دهد و ذخیره‌ای برای دنیا، تحول، استقلال، بازسازی فرهنگ دینی و آخرت ما قرار بدهد.
روحانی هم‌چنین در ادامه این جلسه با اشاره به آغاز سال تحصیلی گفت: امسال هیچ دانش آموز ایرانی نباید از آموزش و تحصیل محروم بماند. علاوه بر حضور صداوسیما برای آموزش فضای مجازی هم در این زمینه فعال خواهد بود. مدارس مختلف از نرم‌افزارهای مختلف برای دانش آموزان استفاده کردند و در مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش سامانه و شبکه شاد را در نظر گرفتند.
وی افزود: مردم برای این شبکه متحمل بار مالی می‌شدند و به همین دلیل امروز من به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور دادم که سامانه شاد باید برای تمامی دانش آموزان مدارس دولتی رایگان باشد و نباید خانواده‌ای که تمکن مالی بالایی ندارند هزینه‌ای در این زمینه پرداخت کنند و آموزش به معنای واقعی برای آنها رایگان باشد.
رئیس‌جمهور هم‌چنین با بیان اینکه ما از لحاظ سیاسی و اقتصادی در شرایط خاصی قرار داریم، تصریح کرد: آمریکایی‌ها از نظر اقتصادی از اوایل سال 97 با فشار اقتصادی قصد داشتند دولت و مردم ایران را در برابر فشارهای اقتصادی تسلیم کنند که موفق نبودند. البته بار سنگینی بر دوش مردم و مسئولان مدیریتی تحمیل شد ولی یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد و هیچ کشوری تصور نمی‌کرد که سه سال تحریم‌های حداکثری به ما اعمال شود و مردم و مسئولان مقاومت کنند و خم به ابرو نیاورند.
روحانی ادامه داد: آمریکایی‌ها اخیرا در طرحی که خیلی تبلیغ کردند چون یکی از مواد و قطعنامه 2231 این است که در اواخر مهرماه تحریم‌های تسلیحاتی لغو می‌شود. به همین دلیل قطعنامه‌ای را برای ممانعت از لغو این تحریم‌ها ارائه کردند که با 13 رأی مخالف مواجه شد که من به یاد ندارم که در تاریخ، آمریکا در شورای امنیت چنین شکست مفتضحانه‌ای خورده باشد. بعد از آن برای حفظ وجهه و آبروی خود آمدند و گفتند ما می‌خواهیم از سازوکار موجود در برجام استفاده کنیم ولی هر کودکی می‌فهمد که کشوری که از یک توافقنامه خارج شده نمی‌تواند از مفاد آن استفاده کند.
وی بیان کرد: کشورهای 4+1 دیروز به صراحت اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل خروج از برجام  حق استفاده از مفاد آن را ندارد. البته آمریکا نه تنها از برجام خارج شده بلکه کشورهای عضو این توافقنامه را نیز در اجرای تعهدات خود تحت فشار و تهدید قرار داده است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹، شماره 3893 ؛ 31 شهریور 1399
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین