کدخدایی : هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارآیی لازم را ندارد

کدخدایی : هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارآیی لازم را ندارد

کدخدایی : هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارآیی لازم را ندارد
20 مرداد 1399, 11:53 / کد خبر:733718
سخنگوی شورای نگهبان گفت: در گذشته قانونی برای تشکیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تدوین شده که کارایی لازم را نداشته و پیشنهاد می‌شود که مکانیزم بهتری برای نظارت بر آنها وجود داشته باشد.
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که پیش از ظهر امروز(دوشنبه، 20 مرداد 99) برگزار شد، گفت: جلسات شورای نگهبان هر هفته به طور مستمر برگزار می‌شود که البته به دلیل شیوع بیماری کرونا، برخی از جلسات به صورت مجازی برگزار می‌شود.
وی افزود : نمایندگان مجلس نظری دارند مبنی بر اینکه با توجه به اینکه مجلس ساز و کار نظارت مستمر بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را ندارد آن را به شورای نگهبان واگذار کنند.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد : پیش از این هم مجالس قبل طرح هایی را به شورای نگهبان ارسال کردند که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد و منتظریم که مجلس طرح خود را ارسال کند اما اگر مانند طرح های قبل باشد شورای نگهبان ایراد می‌گیرد.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، گفت: نظارت یک امر عقلانی است و در قانون اساسی آمده است و در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری هم به آن تصریح شده است و مجلس هم پیگیر است.
وی تصریح کرد: در گذشته هم قانونی برای تشکیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تدوین شد که کارایی لازم را نداشته است و پیشنهاد می‌شود که مکانیزم بهتری برای نظارت بر آنها وجود داشته باشد.   
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: مصوبه مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده، ابهامات و ایراداتی دارد و شورای نگهبان این موارد را ایراد گرفته است و بررسی‌ها تا پایان وقت اداری امروز ادامه دارد و نتیجه نهایی به مجلس اعلام می شود.
وی اظهارداشت: قبلا مطالعاتی درباره تغییر نظام به نظام پارلمانی داشتیم و اگر الان هم موضوع جدیدی باشد، پژوهشگران پژوهشکده شورای نگهبان آماده اند که در این زمینه مطالعاتی. داشته باشند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹، شماره 3902 ؛ 10 مهر 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین