روند ابتلاء و مرگ و میر کرونا کاهشی است/ کاهش ۲۹ درصدی جان باختگان جاده‌ای/ دلایل کاهش نرخ ارز

نشست خبری سخنگوی دولت|

روند ابتلاء و مرگ و میر کرونا کاهشی است/ کاهش ۲۹ درصدی جان باختگان جاده‌ای/ دلایل کاهش نرخ ارز

روند ابتلاء و مرگ و میر کرونا کاهشی است/ کاهش ۲۹ درصدی جان باختگان جاده‌ای/ دلایل کاهش نرخ ارز
30 دی 1399, 12:15 / کد خبر:748903
سخنگوی دولت با بیان اینکه در کرونا با بیم و امید روبرو هستیم، گفت: تلاش‌های صورت گرفته در هفته‌های قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می‌کند و میزان ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مرگ هم وطنان جلوگیری شد.
 علی ربیعی ظهر امروز در نشست خبری وبیناری خود اظهارداشت: فردا دولت شرور ترامپ به پایان راه خود خواهد رسید و آمریکا رئیس جمهور تازه‌ای خواهد داشت. رئیس جمهوری که فرصت دارد تا نماینده‌ای برای صدای بلند مردم آمریکا برای تغییر رویه‌هایی باشد که حداقل در چهار سال گذشته موجب تحقیر، آشفتگی و انزوای آمریکا شدند.

وی افزود: امروز مسئولیت پذیری آمریکا و احترام آن به قوانین و هنجار‌های بین المللی یک خواست جهانی است. دولت جدید آمریکا نباید میراث و در واقع لکه ننگی که دولت پیشین به جا گذاشته را بطور گزینشی جبران کند. بدتر از آن میراث، تلاش برای استفاده از آن به عنوان ابزار فشار بر ملت هاست. مقاومت مردم ما تا امروز نباید جای شکی باقی گذاشته باشد که فشار و تحریم هرگز نمی‌تواند ما را وادار به تسلیم در برابر زیاده خواهی کند.

ربیعی عنوان کرد: آمریکا بزودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه‌هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با نیت و عمل صادقانه، بی قید و شرط به تعهدات خود مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بازگردد و افق‌های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

سخنگوی دولت یادآور شد: اما در هر حال، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری بر مردم ایران به رسوایی ماندگاری در تاریخ تبدیل شد؛ نه تنها برای آن‌هایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه‌ای را به مردم معصوم و بیگناه ما تحمیل کردند بلکه برای آن‌هایی در رسانه‌های فارسی و غیرفارسی زبان در خارج از کشور که بی شرمانه با دمیدن به این توحش مدرن، در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور اضافه کرد: مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان یافته اقتصادی را نه فراموش می‌کنند و نه می‌بخشند. اما متاسفیم کسانی هم با چشم بستن به رفتار‌های مجرمانه آمریکا و پیامد‌های ویرانگر آن بر زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی امان تخریب کردند.
وی گفت: در حالیکه با حداقلی از انصاف می‌توانستند ببینند که نه تنها این دولت در سال‌های قبل از آوار شدن تحریم‌ها بر سر مردم ما، یکی از درخشان‌ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد بلکه حتی در همین دوره نیز در شرایطی که بسیاری انتظار ابرتورم را برای سال جاری داشتند، مانع از تحقق آن شد و این مدیریت اقتصادی درست در زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره ویروس کرونا بار مضاعفی بر گرده دولت تحمیل کرده بود.مردم ما امروز و فردا می‌توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره سوا کنند.
روند ابتلاءو مرگ و میر هر دو کاهشی است
ربیعی تصریح کرد: در کرونا با بیم و امید روبرو هستیم. تلاش‌های صورت گرفته در هفته‌های قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می‌کند و ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مرگ هم وطنان جلوگیری شد.

وی اضافه کرد: اما از یک سو گونه‌های جهش یافته از کرونا در انگلیس و بزریل و آفریقای جنوبی افزایش یافته و از سوی دیگر با انجام سفر‌های غیرضرور و عدم رعایت پروتکل‌های روبرو هستیم و ما با موج جدید روبرو هستیم؛ و امروز وضع بیماری در آمریکا و اروپا بسیار خطرناک شده است.
کاهش ۲۹ درصدی جان باختگان جاده‌ای با  کنترل‌های کرونایی
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور  خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی اقداماتی را موثری را انجام داده و در نتیجه کنترل‌های کرونایی ۳۳درصد از کل تصادفات و ۲۹ درصد از جان باختگان جاده‌ای کاهش داشته است. تعطیلات بهمن ماه و نوروز این نگرانی را در میان کادر بهداشت و درمان افزایش داده است. ما باید با اهتمام همگانی و خستگی ناپذیر این مسیر را به پیش ببریم هر گونه خستگی و عدم مراعات عزیزان بیشتری را از ما خواهد گرفت.
سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت همه تلاش خود را برای تدوین لایحه بودجه‌ای واقعی و کارشناسی به کار بست و با وقوف کامل به آثار تورم و فشار اقتصادی به مردم و دهک‌های پایینی و نیز نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید و با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازار‌های جهانی لایحه بودجه را تدوین کرده است.
 
مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰
ربیعی در عین حال گفت: یک مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰ که بر اساس مقابله با تحریم و شکستن زنجیره‌های محاصره اقتصادی ایران و استفاده از فرصت‌های جهانی است این بودجه را در سیاست‌های انبساطی متفاوت‌تر کرده است. اولین اقدام دولت ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بود و همچنین لایحه بودجه در معرض افکار عمومی قرار گرفت و به صورت شفاف همگان امکان مطالعه و اظهارنظر پیدا کردند.

وی اضافه کرد: اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی‌کند. بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود. ما امیدواریم با تعاملات بین مجلس و دولت بودجه‌ای با تفاهم وبا هماهنگی در اجرا بتوانیم دریافت کنیم که در غیر این صورت، اگر به زمینه‌های اجرایی توجه نشود دولت در اجرا با مشکل مواجه می‌شود. همچنین بخشی از دستاودر‌های دولت در صنعت پالایش و صنعت گاز در هفته‌های گذشته رونمایی شد.
 
۹۵ درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد
سخنگوی دولت عنوان کرد: توسعه گاز رسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی و تکیه بر توان داخل را در دستور کار خود قرار داد و اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها است.هم اکنون ۹۸ درصد جمعیت خانوار شهریور ۸۲ درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌مند هستند و ۲۴ استان کشور، استان سبز گازرسانی محسوب میشود که این تعداد تا پایان امسال به ۲۸ استان می‌رسد و ۹۵ درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

ربیعی بیان داشت: تعداد شهر‌های گازرسانی شده در سال ۹۲، (هزار و پنجاه و یک) ۱۰۵۱ شهر بود که این تعداد تا پایان امسال به (هزار و دویست و دوازده) ۱۲۱۲ شهر می‌رسد. تعداد روستا‌های گازرسانی شده هم از سال ۹۲ تاکنون افزایش بیش از دو برابری داشته و از ۱۴ هزار روستا، اکنون به ۳۲۲۱۹ روستا گازرسانی شده رسیده است و این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به ۳۵ هزار روستا می‌رسد.
 
ثبت رکورد‌هایی تازه در انتقال گاز کشور
سخنگوی دولت اضافه کرد: تولید گاز در کشور نیز با شتاب قابل توجهی افزایش یافته تا جایی که تولید گاز شیرین ایران اکنون به روزانه ۹۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است که به دلیل افزایش ۲.۵ برابری تولید گاز در پارس جنوبی از سال ۹۲ تاکنون بوده است.خطوط انتقال گاز کشور هم با تکیه بر توان داخلی و نیرو‌های متخصص کشور رکورد‌هایی تازه در انتقال گاز کشور ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه ۸۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز هم وجود دارد.
 
تمرکز بر صنایع پالایشی کشور
وی تاکید کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تمرکز بر صنایع پالایشی کشور بر روی طرح عظیم و فقط کار‌های ابتدایی ستاره خلیج‌فارس و نیز اجرای طرح‌های بهینه سازی و توسعه‌ای در پالایشگاه‌های مهم کشور، کشورمان امروز نه تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده است، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و جهان شناخته می‌شود و در هفت ماه نخست سال جاری، حدود ۱.۴ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

ربیعی یادآور شد: این امر در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر روی صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فاز‌های ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولیدات پالایشگاهی کشور کفاف نیاز‌های داخلی را نمی‌داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این امر می‌توانست در شرایط تحریم کشورمان را دچار بحران عمیقی کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور تاکید کرد: اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که ظرفیت پالایشی ایران از ۱.۸ میلیون در سال ۹۲ به ۲.۳ میلیون بشکه در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.
 
روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران
وی افزود: روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است، که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱تا ۴،۹۸ برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است؛ در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال٩١ به ۱۰۷میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸رسید و ظرفیت تولید نفت گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۱۳میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

ربیعی تصریح کرد: علاوه بر رشد کمی کشورمان در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت.
 
کشورمان با تولید۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز خودکفا شده است
سخنگوی دولت اظهارداشت: امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به خوبی نشان دهنده تحولات و اتفاقات مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشار‌های تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبرو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آن‌ها بود.
 
دلایل کاهش نرخ ارز و نقش دولت در آن
سخنگوی دولت در پاسخ به دلایل کاهش نرخ ارز و نقش دولت در آن گفت:روند نرخ ارز، براساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد؛ لذا براساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم‌ها عدم امکان انتقال ارز به دلایل توامان تحریم و به هم خوردن عرضه و تقاضای ارز خصوصا تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز موثر و تعیین کننده بوده است.

وی عنوان کرد: انتظار می‌رود در مرحله اول خروج از شوک با فروکش کردن انتظارات، افزایش نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند.در مرحله بعدی با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو امکان مدیریت موثرتر در بازار ارز، و کاسته شدن از تقاضا و پاسخ به نیاز‌های واقعی فراهم می‌شود.

ربیعی بیان داشت: از طرفی برای فهم شرایط این روز‌های بازار ارز نیاز به دانش تخصصی اقتصاد و بودجه ریزی سنجیده نیست. هر فردی در کف بازار نیز متوجه می‌شود که با نبودن ترامپ، شکست فشار حداکثری و فرو ریختن تحریم‌ها قیمت شکننده و کاذب ارز و سکه به سمت تعادل و قیمت اصلی خود نزدیک خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: باز هم هر کسی از همان کف بازار می‌داند زمانی که منابع بانک مرکزی آزاد شود و امکان عرضه از تقاضا پیش بگیرد قیمت‌ها متعادل می‌شود و پایین می‌آید. ظاهرا برخی افراد عادت کرده اند هر موضوعی را با عینک سیاسی و تیره بینند هر چند به قیمت ضربه زدن به روح و روان جامعه باشد.در مواردی مانند قیمت ارز و طلا صرفا وابسته به متغیر‌های درونی نیست بلکه از متغیر‌های بیرونی اعم از اقتصادی، سیاسی نیز هست. بیاد داریم بعد از پایان جنگ تحمیلی بلافاصله قیمت‌های ارز و سکه سقوط کردند.

ربیعی اضافه کرد: همچنین اگر از نقش دولت می‌پرسید و عده‌ای این نقش را نمی‌خواهند ببینند باید گفت که طی ۳ سال گذشته در حالیکه عده‌ای در داخل مشغول تخریب بودند، دولت در کنار مردم، ضمن مقاومت در برابر فشار‌های ترامپ، براساس یک سیاست مقاومتی مانع از وقوع برخی پیش بینی‌هایی که درباره آن شنیدیم از جمله ابرتورم یا ونزوئلایی شدن شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور گفت: این مقاومت دولت و مردم ایران علیرغم فشار بر معیشت و زندگی مردم و سخت شدن امورات روزانه مردم، در حالی است که عده‌ای هیچگاه نمی‌خواهند ببینند و بیان کنند. با فشار‌های بی نظیر و در یک جنگ نابرابر اقتصادی ایران نه دچار تورم و فروپاشی شد و نه شبیه برخی کشور‌های از هم پاشیده منطقه شد.

چگونگی هزینه کرد مبلغ یک میلیارد یورو مقابله با کرونا
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی هزینه کرد مبلغ یک میلیارد یورو مقابله با کرونا گفت: تاکنون بانک مرکزی معادل ریالی ۷۷۶ میلیون یورو را تخصیص داده که از این مبلغ ۱۲۸۵ میلیارد تومان به بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده ناشی از کرونا و الباقی به وزارت بهداشت تعلق گرفته است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 22 فروردین ۱۴۰۰، شماره 4043 ؛ 22 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 22 فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین